از ابتدای مهرماه سیم کارت روی گوشی های موبایل رجیستر نشده فعال نمی شود.

عدم فعال‌سازی سیم‌کارت روی گوشی‌های موبایل قاچاق از اول مهر ماه اجرایی می شود.

 

دنیای اقتصاد – شنیده‌ها از بازار گوشی تلفن‌همراه حکایت از بحرانی سنگین در بخش واردات این وسیله ارتباطاتی دارد. به گفته فروشندگان، بازار گوشي تلفن‌همراه طي دو هفته اخير به دليل عدم رجيستر گوشي‌‏هاي وارد شده توسط نمايندگي‌‏هاي قانوني دچار بحران شده است.

 

بحث بازار گرم گوشی‌های قاچاق در کشور موضوع تازه‌ای نیست و طی سالهای گذشته به واسطه تعرفه‌های بالای گمرکی بخش عمده واردات گوشی‌های موبایل به سمت قاچاق رفته است و در مقاطع زمانی مختلف از اجرای طرح‌هایی برای مبارزه با این روند یاد شده و اکنون گفته می‌شود قرار است با رجیسترینگ گوشی‌ها، معضل واردات قاچاق حل شود.

واردات 90 درصدی گوشی‌های قاچاق/ رجیسترینگ دزدی‌ها را کم می‌کند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، به دنبال افزایش تعرفه‌های گمرکی، طی سال‌های گذشته بخش عمده واردات گوشی‌های تلفن همراه از طریق مبادی غیرقانونی و قاچاق صورت گرفته و این امر معضلات متعددی را به دنبال داشته است.

ماه گذشته رئیس دادگستری کشور با بیان اینکه 90 درصد موبایل‌های موجود در بازار قاچاق هستند و گردش مالی بازار موبایل حدود 6 تا 7 هزار میلیارد تومان است، اظهار کرد: قطعاً برای سامان دادن این وضعیت راهکارهایی مانند ثبت کردن تلفن همراه در مخابرات وجود دارد.

حجت‌الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی طی سخنانی در مراسم تودیع و معارفه معاونان سازمان تعزیرات حکومتی همچنین متذکر شد موبایل‌های رجیستر نشده را می‌توان قطع کرد و اگر کسی می‌گوید این امکان وجود ندارد ما حاضریم مسئولیت این کار را بپذیریم و آنرا انجام دهیم؛ چراکه تکنولوژی به سرعت پیشرفت کرده است و براین اساس چنانچه عوارض این موبایل‌ها در گمرک پرداخت نشده است تا زمان پرداخت عوارض گوشی‌ها در مخابرات ثبت نشوند و در حقیقت تکنولوژی از این مرزها رد شده است.

پس از این صحبتها اوایل ماه جاری معاون برنامه‌ریزی، نظارت و هماهنگی اقتصادی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز از اجرای طرح (رجیستری(ثبت) موبایل از مهرماه در کشور خبر داد و گفت: با اجرای این طرح سیم‌کارت روی موبایل‌های قاچاق فعال نمی‌شود.

سیدعلیرضا گلستانی زاده همچنین اظهار کرد: سال گذشته ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز برای جلوگیری از افزایش واردات غیرقانونی موبایل، رجیستر شدن تلفنهای همراه را پیشنهاد کرده بود و در این پیشنهاد مطرح شد که واردکنندگانی که اقدام به ورود قانونی موبایل به داخل کشور می‌کنند، شماره سریال ‌کالاهای وارداتی توسط آنها ثبت و در اختیار گمرک قرار گیرد. بر اساس این پیشنهاد این شماره سریال‌ها علاوه بر گمرک، در سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی نیز ثبت می‌شوند.

وی ادامه داد: با اجرای ثبت سریال در رگولاتوری، اگر موبایل غیرقانونی وارد شد، اجازه فعال کردن سیم کارت روی آن داده نمی‌شود و اپراتورهای تلفن همراه به دستگاه‌های تلفن همراهی که به صورت غیرقانونی وارد کشور شده باشند خدمات ارایه نخواهند داد و بدین ترتیب با اجرای کامل این طرح، قاچاق موبایل از بین خواهد رفت.

اما روز گذشته وزیر ارتباطات نیز به ارائه توضیحاتی در این زمینه پرداخت و در قالب صحبتهای خود حداقل اجرایی شدن این طرح در مهرماه را به طور صریح تائید نکرده و تنها به بیان اینکه فعلا مذاکرات در این حوزه ادامه دارد اکتفا کرد.

محمود واعظی در پاسخ به سوالی مبنی بر این ‌که برنامه ‌وزارت ارتباطات برای رجیستر ‌کردن گوشی‌های تلفن همراه از چه قراراست، اظهار کرد: چندی پیش از سوی ستاد مبارزه با قاچاق ارز و کالا صحبت‌هایی در این خصوص مطرح شد و اکنون اگرچه هنوز تصمیمی قطعی در این زمینه گرفته نشده، اما درحال بررسی هستیم و در این خصوص جلسات متعددی برگزار می‌شود که در این جلسات دو نماینده نیز از وزارت ارتباطات حضور دارند.

وی ادامه داد: اما اگر طرح رجیستر ‌شدن تلفن‌های همراه اجرایی شود دیگر به راحتی امکان پیدا شدن گوشی‌هایی که گم شده‌اند وجود خواهد داشت.

منبع: اقتصادي – ارتباطات و فناوري اطلاعات –کد خبر:94060905497

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *