مشکلات پردازنده مرکزی (CPU)

مشکلات پردازنده مرکزی(CPU)

در این مقاله به مبحث برخی از مشکلات پردازنده مرکزی (CPU) و علت ایجاد این مشکلات می پردازیم.

CPUمشکلات پردازنده مرکزی (CPU)

1.اگر سیستم را روشن می کنید و پس از چند دقیقه سیستم دوباره Restart میشود، یکی از دلایل می تواند مربوط به پردازنده ی مرکزی باشد که آن هم میتواند شامل ۲ دلیل شود:
– پایه ی خنک کننده (Fan) از جای خود خارج، شکسته یا لرزش دارد.
– خمیر سیلیکون خوب عمل نمی کند.
2. کنده شدن پایه های CPU
یه سری از پایه های با جریان بالا (مثل پایه های تغذیه) را چندجا قرار میدهند که اگر پایه کنده شده از این دسته باشد مشکلی برای کار کردن CPU رخ نخواهد داد ولی اگر از دسته پایه های اصلی ریزپردازنده باشد به طور حتم باید تعویض گردد ، برای جهت تشخیص این سیگنال پایه ها را می توان از سایت شرکت مربوطه پیدا کرد.
3. ارورCPU overload/audio drop out detected ، زمانی که اسپیکرها را به قسمت مانیتور کارت صدا وصل کنید پیغام بالا نمایش داده خواهد شد. پیامی که به شما هشدار داده در مورد اورلود CPU می باشد و باید تعویض شود.
نکته :از رم ۴ گیگ به بالا استفاده کنید.البته در صورتیکه مادربرد شما ۴ گیگ را پشتیبانی نماید ، در غیر اینصورت نیاز می مادربرد جدید خواهید داشت.
4. پیغام CPU over temprature error! press F1 to resume در هنگام روشن شدن کامپیوتر . این گونه مشکلات بیشتر مربوط به بایوس هست و پیغامی را نمایش می دهد که با زدن یک دکمه ادامه کار انجام خواهد شد.
راه حل : ابتدا باید بایوس مین رو آپدیت و سپس دیفالت کرد.در صورتی که مشکل برطرف نگردد می تواند از CPU باشد که می توانید آنرا خارج نموده و مجددا در جای خود قرار دهید یا جهت اطمینان بیشتر آنرا تعویض نموده و تست گردد.
از دیگر علت هایی که باعث نمایش این پیغام می گردد می توان به خرابی باتری مین اشاره نمود.
5. اسلوموشن شدن
دلیل :با بالا رفتن دما ، سیستم به حالت اسلوموشن شدن در می آید.
ممکن است از فنی استفاده کنید که دو پایه آن بنابه دلایلی شکسته باشد.
راه حل : باید در هر صورت درست شود چون اتصال ناقص cpu به سینک باعث بالا رفتن دما و در نهایت از بین رفتن cpu میشود.
6. پیغام Intel cpu ucode loading error
این خطا معمولا به این معنی می باشد که مادربرد نوع cpu را تشخیص نمیدهد. با وجود این مشکل سیستم به درستی کار کرده ولی فقط نمی تواند تشخصی دهد که دقیقا کدام نوع از cpu را داریم. این مشکل با update کردن bios قابل حل می باشد. در ضمن میتوانید با Disable کردن خاصیت توقف روی F1 هنگام خطا ( یا wait for F1 if error) از درون bios این مشکل را نادیده بگیرید و سیستم هنگام بوت هیچ توقفی نکند و ویندوز به کار خود ادامه دهد.
7. دمای بالای CPU در زمان روشن شدن کامپیوتر
راه حل :
• در محیط بایوس دور فن را چک کنید
• یکبار بایوس را به حالت default ببرید
• از دیگر مشکلات فرعی می توان به کابل مانیتور اشاره کرد که با جابجا کردن محل اتصال کابل مانیتور به کیس مشکل حل می شود ، بدین ترتیب که کابل مانیتور را از پورتی که بر روی مادربرد است به پورتی که برروی کارت گرافیک می باشد جابجا کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *